Holding bespreekt btw-regels fiscale eenheid

Nieuwe btw-regels voor holdings: fiscale eenheid vanaf 2025 verduidelijkt

vrijdag 12 september 2025

Met de start van het najaar is het een goed moment om stil te staan bij recente fiscale wijzigingen. Sinds 1 juli 2025 zijn twee nieuwe beleidsbesluiten van kracht die direct gevolgen hebben voor holdings. Dat zijn vennootschappen die aandelen in andere vennootschappen beheren. Deze besluiten vervangen de oude ‘Holdingresolutie’ en het ‘Besluit verkoop aandelen’. In dit blog bespreken we de fiscale eenheid voor de btw. Wil je meer weten over de regels voor de btw-aftrek bij aandelentransacties? Lees dan ons andere blog over btw-aftrek bij holdings.

Wat is een fiscale eenheid voor de btw?

In het nieuwe ‘Beleidsbesluit belastingplicht en fiscale eenheid omzetbelasting’ zijn de voorwaarden voor het vormen van een fiscale eenheid verduidelijkt.

Een fiscale eenheid houdt in dat meerdere ondernemers samen als één ondernemer voor de btw worden aangemerkt. Dat betekent:

  • Eén gezamenlijke btw-aangifte.

  • Geen btw-heffing over leveringen en diensten tussen de deelnemers van de fiscale eenheid.

Voorwaarden voor een fiscale eenheid

Om een fiscale eenheid te vormen, moeten alle partijen btw-ondernemer zijn én voldoen aan drie verwevenheidseisen:

  1. Financiële verwevenheid

    • Minstens 50% van de aandelen (inclusief stemrechten) moeten direct of indirect in één hand liggen.

    • Bij verschillende soorten aandelen is doorslaggevend wie de meerderheid van de stemrechten in de AVA heeft.

  2. Organisatorische verwevenheid

    • De ondernemingen staan onder gezamenlijke leiding, of de ene onderneming is ondergeschikt aan de andere.

  3. Economische verwevenheid

    • De activiteiten dragen bij aan hetzelfde economische doel.

    • Dit blijkt bijvoorbeeld uit een gezamenlijke klantenkring, onderlinge prestaties of nauwe economische betrekkingen in combinatie met financiële en organisatorische verwevenheid.

Holdings in de fiscale eenheid

Een holding kan alleen deelnemen aan een fiscale eenheid als zij kwalificeert als btw-ondernemer. Een zuivere holding, die alleen aandelen houdt en geen economische activiteiten verricht, kan dus niet worden opgenomen.

De staatssecretaris maakt echter een uitzondering voor zogenoemde ‘moeiende houdsters’:

  • Dit zijn holdings die een sturende en beleidsbepalende rol hebben binnen een concern.

  • Nieuw is dat niet alleen topholdings, maar ook tussenholdings kunnen deelnemen aan een fiscale eenheid.

  • Voor opname blijft wel een schriftelijk verzoek bij de Belastingdienst verplicht.

Ontstaan en einde van de fiscale eenheid

Een fiscale eenheid ontstaat automatisch zodra aan de voorwaarden is voldaan. De belastinginspecteur kan dit bevestigen met een beschikking, op verzoek of uit eigen initiatief. Deze beschikking is onder meer nodig om de hoofdelijke aansprakelijkheid van de deelnemers vast te stellen.

Let op: (rechts)personen kunnen niet met terugwerkende kracht tot fiscale eenheid worden gerekend vóór de ingangsdatum die in de beschikking staat vermeld.

Wat betekent dit voor jouw organisatie?

De nieuwe regels zorgen voor meer duidelijkheid, maar kunnen ook impact hebben op de btw-positie van jouw onderneming of concern. Het is verstandig om te beoordelen of je structuur nog optimaal is ingericht.

Heb je vragen of wil je sparren over de gevolgen? Neem gerust contact op met ons btw-team via btw@visser-visser.nl. Wij denken graag met je mee!

Auteur
Stefan van der Toorn
Manager Belastingadviseur

Veelgestelde vragen

Wat is het voordeel van een fiscale eenheid?

Kan elke holding deelnemen aan een fiscale eenheid?

Wat is nieuw in het besluit van 2025?

Hoe vraag ik opname in een fiscale eenheid aan?

Veelgestelde vragen

Relevante blogs